Dlaczego warto korzystać z sauny infrared ?

Na wielu forach internetowych traktujących o zdrowym stylu życia pojawia się pytanie- dlaczego warto korzystać z sauny infrared? Dobroczynne działanie sauny infrared na ogólny stan zdrowia i wygląd zewnętrzny, sprawia, że zabieg ten cieszy się dużym zainteresowaniem.

Sauna infrared, czyli sauna na podczerwień, to alternatywa dla osób, które z uwagi na swój stan zdrowia lub też inne powody, nie są w stanie skorzystać z popularnej sauny mokrej lub też suchej. W tego typu pomieszczeniach powstaje bowiem bardzo wysoka temperatura powietrza, co wiąże się także z wzrostem jego wilgotności. Takie warunki mogą być niekorzystne dla osób cierpiących na niektóre schorzenia, dlatego też coraz powszechniejsze jest stosowanie zabiegów odbywających się w takim miejscu, jak sauna infrared. Podobnie jak tradycyjne sauny, oddziałuje ona na organizm ciepłem. Jednakże do tego celu wykorzystywane są promienie podczerwone, bezpośrednio ogrzewające ciała, a nie utrzymujące wysoką temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Zaletą, którą posiada sauna na podczerwień jest przede wszystkim to, że aż 80% wytworzonej w niej energii cieplnej, wnika w głąb ludzkiego organizmu. Wiąże się to z wieloma korzyściami. Promienie podczerwone, które przekształcają się w ciepło, skutecznie rozgrzewają podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie i organy wewnętrzne. Temperatura, z którą ma styczność osoba poddająca się zabiegom w takim miejscu, jak sauna infrared, ma wartość od 25 do 60 stopni Celsjusza. Z uwagi na to, że pojedynczy zabieg może trwać nieco dłużej, sprzyja to lepszej kondycji, samopoczuciu i odprężeniu, a także ma pozytywny wpływ na kształtowanie szczupłej sylwetki. Regularne korzystanie z sauny infrared wspomaga walkę z cellulitem, a także poprawia metabolizm i przemianę materii.

Dlaczego warto korzystać z sauny infrared?- Jak działa sauna na podczerwień?

Zabiegi odbywające się w takim miejscu, jak sauna infrared nie są niczym nowym. Tego typu miały już miejsce ponad 40 lat temu. W 1965 roku z inicjatywy doktora Tadashi Ishikawy rozpoczęto budowę systemów termicznych, opartych na promieniach podczerwieni. Były one masowo używane przez lekarzy w Japonii. Wynalazek ten został opatentowany. Wkrótce rozpoczęto budowę aż 700.000 podczerwonych systemów termicznych, wykorzystywanych do celów leczniczych. Warto wiedzieć, jakie korzyści daje sauna infrared. Zabieg ten ma dobroczynne działanie na ludzki organizm. Wnikanie w głąb ciała promieni podczerwonych o długości 4,5 cm, powoduje intensywne pocenie się, dzięki czemu można spalić nawet do 900 kalorii przez 30 minut korzystania z sauny infrared. Ponadto skóra danego pacjenta zostaje skutecznie oczyszczona z toksyn, nabiera blasku i staje się widocznie gładsza. Następuje także efektywne wydalanie tłuszczu. Według badań naukowych, korzystanie z promieni podczerwonych, wspomaga leczenie wielu chorób. Lekarze zalecają wizyty w saunie infrared w trakcie trwania terapii związanych z chorobami stawów, zaburzeniami krążenia, a także przy leczeniu zwichnięć, kontuzji czy chronicznych bólów mięśni. Sauna infrared łagodzi złe samopoczucie, wywołane bólami pleców i stawów, przemęczeniem, reumatyzmem, nerwobólami, chorobą zwyrodnieniową, jak również bólami pourazowymi, głównie po oparzeniach. Regularne korzystanie z zabiegów odbywających się w takim miejscu, jak sauna infrared, poprawia ogólny stan zdrowia. Promienie podczerwone łagodzą objawy stresu, zmęczenia, napięcia nerwowego, a także niwelują złe samopoczucie, depresję czy apatię. Saunowanie infrared wspomaga także rozciągliwość tkanek kolagenowych, co jest szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na schorzenia więzadeł, ścięgien, podwięzi, błony maziowej czy torebek stawowych.

Korzyści z seansu w saunie na podczerwień

Sauna infrared wspomaga leczenie wielu przewlekłych chorób i różnego typu urazów skórnych. Chodzi tutaj przede wszystkim o rwę kulszową, chroniczne niedociśnienie, ostre zapalenie stawów, porażenie nerwu twarzowego, cyklicznie powtarzające się owrzodzenia nóg i odleżyny, żylaki, cukrzycę, hemoroidy, jak również łuszczycę, trądzik, blizny czy oparzenia. Osoby korzystające z zabiegów odbywających się w takim miejscu, jak sauna na podczerwień, mogą odczuć mniejsze zesztywnienie stawów, a także wsparcie w leczeniu chorób reumatycznych, szczególnie tych, które zaatakowały stawy palcowe. Sauna infrared może być wykorzystywana w prowadzonej terapii ogrzewania mięśni, na skutek lepszego przepływu krwi. Warto pamiętać, że podwyższona temperatura ciała skutecznie rozszerza naczynia włosowate, żyły i tętnice. Przenikanie w głąb ciała promieni podczerwonych ma istotne znaczenie w terapii nowotworowej. Warto jednak pamiętać, że jest to leczenie odbywające się wyłącznie na poziomie eksperymentalnym. Zaletą, którą posiada sauna infrared jest to, że korzystanie z niej nie wymaga ponoszenia dużych kosztów eksploatacyjnych. W tym przypadku wystarczy podłączyć ją do gniazdka zasilającego. Sauna infrared jest łatwa do transportowania. Może ona być wyposażona w dodatkowe produkty, którymi są akcesoria do sauny na podczerwień w postaci radia CD lub kompletu głośników. Przez zabiegiem w saunie infrared nie stosuje się żadnych preparatów kosmetycznych. Wystarczy tylko zmyć makijaż, a także zdjąć biżuterię i okulary. Kuracja z pomocą saunowania infrared jest możliwa u osób noszących soczewki kontaktowe, które mogą pozostawać w nich nawet w trakcie seansu z zastosowaniem promieni podczerwonych. Zabieg w saunie infrared wymaga posiadania dwóch ręczników. Pierwszy jest kładziony na miejscu  do siedzenia, drugi zaś używany do ocierania potu. Warto mieć także trzeci, który będzie stanowił izolację stóp od podłoża. Optymalny czas jednorazowej sesji w saunie infrared wynosi 30 minut, w temperaturze od 45 do 60 stopni Celsjusza. Po zakończonym seansie, warto wychodząc z kabiny okryć ciało dużym ręcznikiem bądź w szlafrokiem, a także uzupełnić płyny. Po wizycie w saunie na podczerwień nie ma potrzeby schładzania ciała pod prysznicem.

Kto nie może korzystać z sauny infrared?

Podstawowym przeciwwskazaniem do korzystania z zabiegów w postaci sauny na podczerwień jest przede wszystkim niedoczynność nadnerczy, układowy liszaj rumieniowaty, stwardnienie rozsiane, ostre urazy stawów czy hemofilia. Warto pamiętać, że osoby, które uległy kontuzji obejmującej stawy, mięśnie lub kości, w ciągu 48 godzin przed zabiegiem, nie mogą korzystać z seansów w postaci sauny na podczerwień, ponieważ rozgrzanie wewnętrzne ciała może zaostrzyć toczący się stan zapalny, pogłębić opuchliznę lub też zaczerwienienie. Warto pamiętać, że osoby mające skłonność do krwotoków, również powinny unikać sauny infrared. Nie jest to zalecane rozwiązanie dla osób posiadających niezagojone rany, podrażnienia skóry, jak również silne oparzenia słoneczne czy też te spowodowane działaniem innych czynników zewnętrznych. Przeciwwskazaniem do korzystania z sauny na podczerwień są także choroby oczu. Chodzi tutaj przede wszystkim o schorzenia o podłożu genetycznym, polegające na odklejaniu się siatkówki, uszkodzeniu nerwu wzrokowego czy też widocznych urazach narządu wzroku, spowodowanych działaniem czynników zewnętrznych. Sauna na podczerwień jest surowo zakazana u osób w podeszłym wieku, które są silnie osłabione. Dotyczy to głównie rekonwalescentów, jak również pacjentów zmagających się z wyniszczeniem organizmu na skutek toczącej się choroby nowotworowej czy innych przewlekłych schorzeń. Poddawanie się zabiegom w takim miejscu, jak sauna na podczerwień jest zabronione również  w przypadku  kobiet w ciąży lub też podejrzewających ten stan, a także małych dzieci, zwierząt i osób pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Podstawowym przeciwwskazaniem jest również złe samopoczucie występujące, zarówno w trakcie seansu, jak i przed nim. Nie należy korzystać z sauny na podczerwień, gdy posiada się implanty chirurgiczne, wszczepy silikonowe, a także przyjmuje preparaty farmakologiczne w postaci maści, żelów czy kremów leczniczych.

Sauna na podczerwień to alternatywa konwencjonalnych zabiegów, określanych mianem kąpiele parowe. To sposób na skuteczne rozgrzanie organizmu, dzięki któremu można usunąć szkodliwe produkty przemiany materii, jak również poprawić samopoczucie, wygląd skóry czy wspomóc terapię niektórych schorzeń.

 

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp