Kiedy sauny pojawiły się w Polce?

Każdy miłośnik wizyt w saunie powinien znać odpowiedź na pytanie – kiedy sauny pojawiły się w Polsce? Jest to warta uwagi ciekawostka historyczna. Sauna cieszy się obecnie niezwykłą popularnością. Jest to doskonała aktywność, która pozwala na chwilę wspaniałego relaksu. Ma ona  świetny wpływ na stan zdrowia każdej osoby uczęszczającej regularnie do sauny.

Ludzkość korzysta z sauny już od tysiącleci. Zalety przebywania w wysokich temperaturach, zostały niezwykle szybko dostrzeżone. Warto jednak wiedzieć, kiedy tradycja ta dotarła na ziemie polskie. Okazuje się, że stało się to dość wcześnie. Zgodnie ze źródłami historycznymi, mieszkańcy kraju Polan używali sauny już w Średniowieczu. Mogłoby się wydawać, że w tym okresie ludność nie dbała o higienę, czystość i zdrowie. Nie ma jednak żadnych wątpliwości, że sauna była w tym czasie już powszechna w Polsce. Można zatem stwierdzić, że przyjemność płynąca z takiej aktywności została doceniona w kraju nad Wisłą przed wiekami.

Kiedy sauny pojawiły się w Polsce? –  średniowieczna sauna  

Mieszkańcy Polski w okresie Średniowiecza traktowali korzystanie z sauny, jak skuteczny i szybki sposób na oczyszczenie ciała z brudu. Ponadto dostrzegano już wtedy korzystny wpływ wysokiej temperatury na organizm człowieka. Jak powszechnie wiadomo, Średniowiecze było okresem wielu epidemii i chorób, które nie były uleczalne w tamtych czasach. Prosta do zorganizowania sauna była wspaniałą możliwością na zwiększenie odporności organizmu każdej osoby. Dzięki temu mieszkańcy ziem polskich już w Średniowieczu mogli zadbać o polepszenie bariery ochronnej swojego ciała. Zauważono w tamtych czasach, że ogrzewanie ciała, połączone z jego ochładzaniem, daje naprawdę niezwykle efekty. Wszystkie powyższe czynniki przyczyniły się do tego, że sauna stała się niezwykle popularna wśród średniowiecznej ludności, zamieszkującej ziemie polskie.

Kto korzystał z saun w Średniowieczu?

Warto podkreślić, że z dobrodziejstw sauny korzystała duża część średniowiecznego społeczeństwa. Zgodnie z zapisami historycznymi, dostępne były wtedy, zarówno łaźnie królewskie, jak i łaźnie publiczne. Pierwsze z nich przeznaczone były dla osób bogatych i szlachetnie urodzonych. Z kolei z łaźni publicznych korzystała ludność należąca do biedniejszych warstw społeczeństwa. Historycy twierdzą, że sauna była wykorzystywana również przez pierwszego króla Polski, którym był Bolesław Chrobry. Władca wraz ze swoimi poddanymi udawał się do sauny już w XI wieku. Jak widać sauny od zawsze cieszyły się dużą popularnością.

Jak dowodzą analizy historyczne, sauna była doceniana już przez średniowiecznych mieszkańców Polski. Jej pozytywny wpływ na ludzki organizm spowodował, że sauny stały się powszechne. Ówczesne społeczeństwo szybko dostrzegło korzyści prozdrowotne, jakie płyną z przebywania w wysokich temperaturach.

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp