Sauna fińska – wskazania i przeciwwskazania

Sauna fińska –  wskazania i przeciwwskazania

Wiele osób poszukuje informacji na temat sauna fińska –  wskazania i przeciwwskazania. Zabiegi odbywające się w saunie fińskiej były praktykowane już od bardzo dawna. Dzisiejsze saunowanie, znane było dawniej pod postacią tradycyjnych kąpieli cieplnych, przynoszących wiele korzyści zdrowotnych.

Sauny Premium - sauna fińska, infraredSaunowanie ma swoje korzenie w Finlandii. W znanych wszystkim domkach fińskich można było niegdyś natrafić na specjalnie zaprojektowane i wykonane pomieszczenia, składające się z drewna, w których 2- 3 razy w tygodniu odbywały się zabiegi z zastosowaniem bardzo wysokiej temperatury. Osoby przebywające w tych pomieszczeniach decydowały się na tego typu kurację w celu poprawy ogólnego samopoczucia, jak również wzmocnienia swojego układu odpornościowego i zadbania o aktualny stan zdrowia. Współcześnie wiele osób zastanawia się jak korzystać z sauny fińskiej? Warto pamiętać o tym, że temperatura w tym pomieszczeniu wynosi zazwyczaj od 80 do 120 stopni Celsjusza. Cyrkulujące w saunie fińskiej powietrze jest bardzo suche, ponieważ jego wilgotność ma wartość nie większą niż 15%. Przebywanie w tego typu warunkach ma bardzo pozytywny wpływ na ciało człowieka. Początkowy etap przegrzania organizmu trwa od 8 do 12 minut. Do miejsca takiego jak sauna fińska wchodzi się nago, bez kostiumów i szczelnego owijania się ręcznikiem. Wcześniej ciało należy bardzo dokładnie oczyścić w ciepłej wodzie. Brak ubrania sprzyja wymianie ciepła. Każda sauna fińska posiada ławeczki wykonane z drewna, na których można usiąść lub się położyć. W czasie zabiegu w tym pomieszczeniu należy się zrelaksować i nie wykonywać żadnych zbędnych czynności.

Sauna fińska –  wskazania i przeciwwskazania – zalety zabiegów

Zabieg saunowania służy przede wszystkim zrelaksowaniu. Dlatego też w przypadku dużego napięcia emocjonalnego lub zdenerwowania należy wypocząć przed wejściem do tego pomieszczenia, aby uniknąć ryzyka wzrostu ciśnienia tętniczego i ewentualnego omdlenia. Po zakończeniu saunowania, ciało należy schłodzić pod prysznicem, w zimnej kąpieli bądź też korzystając ze śniegu lub zimnej wody. Naprzemienne działanie na organizm wysokiej i niskiej temperatury, korzystnie wpływa na stan zdrowia, uruchamiając procesy termoregulacyjne i poprawiając funkcjonowanie układu immunologicznego. Sauna fińska posiada wiele dodatkowych zalet. Dzięki oddziaływaniu odpowiedniej temperatury na organizm, aktywizowane są procesy zachodzące wewnątrz ciała. Chodzi tutaj o wzrost temperatury wewnętrznej, który usprawnia krążenie krwi, dzięki czemu organy wewnętrzne funkcjonują znacznie lepiej, a krew transportowana jest do wszystkich kończyn. Przyśpiesza także swoją pracę serce. Zabiegi w saunie fińskiej są wskazane dla osób cierpiących na zaburzenia krążenia obwodowego, anemię, astmę, bóle reumatyczne, bóle mięśniowe, a także dla pacjentów borykających się z gwałtownymi spadkami ciśnienia tętniczego. Saunowanie ma dobroczynny wpływ również na osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, chroniczne bóle, a także lekkie schorzenia układu krążenia. W czasie zabiegu następuje przyspieszenie przemiany materii i intensywne rozgrzanie organizmu. Dzięki temu można oczyścić go z toksyn, a także zbędnych produktów przemiany materii.

Saunowanie- dla kogo polecane, a dla kogo nie

Korzystanie z zabiegów, które odbywają się w takim miejscu, jak fińska sauna, jest polecane dla osób cierpiących na depresję. Ciepło pomaga złagodzić stres i napięcie psychiczne. Wysoka temperatura poprawia nastrój i odpręża. Warunki panujące w takim miejscu, jak fińska sauna poprawiają trawienie i przemianę materii. Pot parujący z powierzchni skóry sprzyja odtruwaniu organizmu i wpływa na lepsze samopoczucie. To wspaniały sposób na odprężenie się dla osób cierpiących na chroniczne zmęczenie. Sauna fińska poprawia kondycję i wygląd skóry, szczególnie u osób mających genetyczne skłonności do wyprysków. Wysoka temperatura powietrza odblokowuje ujścia gruczołów łojowych i reguluje wydzielanie sebum. Dzięki temu zmniejsza się liczba wyprysków, a skóra całego ciała staje się odżywiona, oczyszczona, zregenerowana i bardziej podatna na różnego typu zabiegi kosmetyczne. Zimno hartujące organizm po zabiegu, którym jest saunowanie, zamyka rozszerzone naczynka, a także poprawia krążenie w organizmie. Warto pamiętać, że schładzanie się powinno odbywać się stopniowo, aby uniknąć szoku termicznego. Korzystanie z sauny fińskiej jest zabronione w trakcie miesiączki i w okresie ciąży. Osoby cierpiące na ciężkie choroby układu krążenia, zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy również nie mogą korzystać z tego typu zabiegów. Fińska sauna to miejsce niewskazane dla pacjentów cierpiących na choroby oczu, zaburzenia psychiczne, epilepsję i klaustrofobię. To miejsce nieodpowiednie również dla dzieci z powodu tego, że nie posiadają one wykształconego procesu termoregulacji swojego organizmu.

 

Zabiegi, do których zalicza się saunowanie, pozytywnie wpływają na ogólną kondycję całego organizmu, jak również pomagają zwalczyć nadmiar toksyn czy usunąć szkodliwe produkty przemiany materii. To świetny sposób na poprawę funkcjonowania narządów wewnętrznych, pozbycie się stresu czy też wzmocnienie organizmu.

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp