Czy sauna w ciąży jest bezpieczna?

Spodziewające się potomstwa miłośniczki saunowania, zastanawiają się, czy sauna w ciąży jest bezpieczna? Niektórzy lekarze mają liczne obawy dotyczące ewentualnego, szkodliwego wpływu łaźni parowych na organizm będący w trakcie ciąży. Czy rzeczywiście jest się czego bać?

Sporo mówi się ostatnio o prozdrowotnych właściwościach korzystania z miejsca, jakim jest sauna fińska. Badania przeprowadzone przez specjalistów potwierdzają, że saunowanie wykonywane w trakcie ciąży przynosi pozytywne efekty zdrowotne. Dowiedziono, że kobiety, które systematycznie zażywały kąpieli parowych (przynajmniej raz w tygodniu, przez okres trwania ciąży), doświadczały sprawniejszego i krótszego porodu.

Czy sauna w ciąży jest bezpieczna?- prozdrowotne właściwości sauny

Regularne saunowanie ma niezwykle korzystny wpływ na organizm kobiety w trakcie ciąży. Przede wszystkim jej ciało kąpieli parowej, pozbywa się nagromadzonej w nim wody. Pomaga to w niwelowaniu opuchnięć jego różnych części, co często ma miejsce w czasie trwania ciąży. Sauna fińska jest także niezwykle pomocna podczas zatrucia ciążowego, w trakcie którego dochodzi również do nadmiernej kumulacji wody, wzrostu ciśnienia krwi, czy też licznych obrzęków. Organizm, po licznych kąpielach parowych, przystosowuje się do wysokich temperatur, serce zaczyna intensywniej pracować, pojawia się zwiększony przepływ krwi obwodowej, co imituje zachowanie organizmu w trakcie treningu. W efekcie następuje regulacja ciśnienia krwi i oczyszczenie ciała z toksyn.

Saunowanie w ciąży- korzyści potwierdzone naukowo

Badania przeprowadzone przez fińskich naukowców udowadniają, że  korzystanie z łaźni parowej przez kobiety w ciąży, nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka. Przeanalizowano stan pacjentek, które saunowały w błogosławionym stanie raz w tygodniu. Nie odnotowano u nich żadnego niekorzystnego wpływu kąpieli parowych na zdrowie matki czy płodu. Jak się okazuje sauna fińska w czasie ciąży jest prozdrowotna, ponieważ reguluje ciśnienie krwi, dobrze wpływa na pracę serca i pomaga wydalić z organizmu zbędne substancje. Ponadto saunowanie pozwala ciału się zrelaksować, a także zniwelować stres. To także doskonała forma przygotowania organizmu do wzmożonego wysiłku, jakim jest poród.

Saunowanie w trakcie ciąży jest przez wielu lekarzy polecane ze względu na jego prozdrowotne właściwości i możliwość odprężenia a także przygotowania się do samego porodu. Liczne fińskie badania potwierdzają brak przeciwwskazań w przypadku kąpieli parowych dla przyszłych mam.

 

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp