Osoby pragnące poddać się zabiegom relaksującym i leczniczym saunowania, powinny zdawać sobie sprawę z tego, jak prawidłowo korzystać z sauny, aby kąpiele te dawały najlepsze rezultaty? Poniżej zamieszczamy sprawdzone porady, dotyczące tego tematu, które przydadzą się wszystkim saunowiczom.

Regularne saunowanie przynosi wiele korzyści dla organizmu. Wpływa ono na poprawę wyglądu skóry, zwiększenie odporności, jak również może być pomocne w terapii niektórych schorzeń, w tym także przewlekłych. Regularne saunowanie jest wskazane także dla osób, wyczynowo lub amatorsko uprawiających wybraną dyscyplinę sportu, które narażają się na liczne kontuzje mięśni i stawów. Przy pomocy prawidłowo dobranych olejków eterycznych, korzystanie z takiego miejsca, jak mokra sauna, może być wzbogacone o inhalację dróg oddechowych i aromaterapię w leczeniu objawów depresji czy nagłego spadku dobrego samopoczucia. Bardzo istotne jest prawidłowe korzystanie z sauny domowej. Dlatego też warto poznać kilka sprawdzonych sposobów na to, aby kąpiel w saunie była nie tylko przyjemna, lecz wiązała się również z poprawą ogólnego stanu zdrowia.

Jak prawidłowo korzystać z sauny, aby kąpiele te dawały najlepsze rezultaty? Zasady saunowania

Sauna fińska, mokra lub działająca na podczerwień, może pomóc w obniżeniu poziomu stresu i napięcia emocjonalnego. Jednakże należy pamiętać, aby nie wchodzić do tego pomieszczenia w chwili przeżywania traumatycznych doświadczeń, po ciężkim wysiłku lub też w bardzo silnym zdenerwowaniu. Następuje wówczas wyrzut hormonów stresu, które mogą powodować osłabienie organizmu. Długotrwałe korzystanie z takiego pomieszczenia, jak sauna fińska w trakcie stresu, może sprawić, że organizm zacznie negatywnie reagować na podwyższoną temperaturę powietrza. Tuż przed pójściem do sauny, nie należy spożywać posiłków i napojów wyskokowych. Warto pamiętać także, że korzystanie z sauny nie powinno odbywać się również na czczo, ponieważ wówczas poziom cukru we krwi jest niestabilny i organizm może nieprawidłowo reagować na pewne bodźce zewnątrz. Przed wejściem do pomieszczenia, jakim jest sauna fińska, należy wziąć prysznic i dokładnie umyć swoje ciało. Pozwala to uniknąć reakcji alergicznych, związanych z działaniem gorącego powietrza na skórę pokrytą kosmetykami pielęgnacyjnymi czy kolorowymi.

Jak zadbać o organizm po wizycie w saunie?

Prawidłowe saunowanie powinno odbywać się w warunkach całkowitego relaksu. Ciało, aby mogło wypocząć w wysokiej temperaturze, musi być rozluźnione. Przed zakończeniem seansu, należy usiąść na około dwie minuty, aby zapobiec odpływowi krwi z mózgu. Kąpiel w saunie powinna trwać maksymalnie do 30 minut. To czas wystarczający na ogrzanie i wypocenie organizmu. W przypadku odczuwania jakiegokolwiek dyskomfortu, należy natychmiast wyjść z tego pomieszczenia. Korzystanie z takiego miejsca, jak sauna fińska, powinno zakończyć się ochłodzeniem organizmu poprzez prysznic lub tradycyjne polewanie ciała zimną wodą. Tego typu działanie wspomaga krążenie i uszczelnia naczynia krwionośne. Po zażyciu kąpieli, warto odczekać zalecaną ilość czasu, aby organizm mógł wrócić do równowagi. Warto także nawodnić ciało spożywając wodę, najlepiej niegazowaną. Kąpiel w saunie powoduje intensywne pocenie się ciała, dlatego też po każdym seansie należy pozwolić organizmowi na wypoczynek i relaks. W tym dniu nie powinno się uprawiać sportów czy podejmować jakiekolwiek działań, związanych z bardzo dużym wysiłkiem fizycznym czy psychicznym.

 

Prawidłowe korzystanie z takiego pomieszczenia, jak sauna fińska pozwala uniknąć wielu przykrych i niespodziewanych konsekwencji. Należy pamiętać o tym, że prawidłowe saunowanie musi odbywać się z zachowaniem pewnych zasad, dzięki którym kąpiel parowa ma dobroczynny wpływ na stan zdrowia danej osoby.