Sauna fińska historycznie

Chcąc poznać pochodzenie prozdrowotnego saunowanie, warto zainteresować się, jak wyglądała sauna fińska historycznie. To podróż po wielu kontynentach i kulturach.

Pierwsze informacje odnośnie saunowania pojawiają się w historii już ponad dwa tysiące lat temu. W 2500 r.p.n.e. Scytowie urządzali pierwsze kąpiele saunowe w swoich namiotach. Natomiast Słowianie posiadali łaźnie drewniane z kamiennymi piecami. Za czasów Bolesława Chrobrego dbano to, aby saunowanie było dostępne dla jak największej liczby ludności.

Sauna fińska historycznie– Finlandia kolebką saunowania

Powszechnie uznaje się, że kolebką zabiegów takich jak saunowanie jest Finlandia. Finowie słyną z ogromnego zamiłowania do parowych kąpielisk, ponadto posiadają je w swoich domach i regularnie z nich korzystają. W odległych czasach przedstawiciele kultury fińskiej zamieszkiwali w jamach wykonanych w ziemi. To w nich, na samym ich środku, znajdowało się ogromne palenisko, w którym ogrzewano kamienie podtrzymujące odpowiednią temperaturę pomieszczenia. Często także owe kamienie polewano wodą lub posypywano śniegiem. W efekcie wytwarzała się para, która przez długi czas zapewniała ciepło na tyle satysfakcjonujące, iż mieszkańcy mogli swobodnie przemieszczać się bez ubrań po użytkowanej przestrzeni. Powstawały zatem w ten sposób miejsca, które pełniły jednocześnie funkcję domostwa i sauny.

Jak zmieniało się saunowanie z biegiem lat?

Z czasem zdecydowano się na oddzielenie miejsce zamieszkania od kąpielisk parowych. Zaczęto budować sauny w osobnych budynkach, z tego samego rodzaju drewna, które nie powodowało poparzeń. Zasada ta jest praktykowana po dziś dzień. W XIX wieku dokonano modernizacji pieca w ówczesnych kąpieliskach saunowych. Zaczęto montować piec z kominem, który zdecydowanie szybciej nagrzewał pomieszczenie. Takie rozwiązanie było także niezwykle wygodne – nie wymagało nieustannego czyszczenia budynku z sadzy i popiołu. Idąc dalej, stworzono piece, w których kamienie były oddzielone od ognia, co dało możliwość podtrzymywania płomienia przez dłuższy czas.

Jak dzisiaj wygląda saunowanie?

Olbrzymią rewolucją było wprowadzenie pieca elektrycznego. Obecnie tworzy się miejsca, takie jak sauna fińska w formie wolnostojących domków. Ich środek wypełnia palenisko elektryczne, lub na drewno –  na które moda nadal nie przeminęła – wybór uzależniony jest od potrzeb klienta. Warto jednak zaznaczyć, że saunowanie posiada pozytywny wpływ na organizm. Poprawia krążenie krwi, działa wzmacniająco na mięśnie, a także oczyszcza z toksyn, nawilża, wygładza i działa zbawiennie na urodę.

Saunowanie jest zabiegiem SPA, które praktykowany jest od wieków. Kąpiel parowa posiada prozdrowotne właściwości, natomiast połączona z aromaterapią doskonale koi zmysły i odpręża.

 

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp