Wielu wielbicieli saunowania pragnie mieć własną, domową saunę. Nic dziwnego – szereg korzyści zdrowotnych zdecydowanie przemawia za tym rozwiązaniem. Przed zbudowaniem kabiny w swoim domowym zaciszu bądź jej zakupem, warto zapoznać się z możliwościami dotyczącymi pieców. Piec elektryczny do sauny bowiem różni się od tego opalanego drewnem. W tym artykule zebraliśmy praktyczne porady, które rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą w wyborze pieca.
Sauna – piec na drewno, czyli tradycyjne rozwiązanie
Dobrej jakości piec do sauny suchej (lecz mokrej również) jest niezbędny, ponieważ ogrzewa powietrze do odpowiedniej temperatury. Ogrzewa także kamienie, które po polaniu wody generują parę. Tradycyjne sauny są wyposażone w urządzenia na drewno. Piec do sauny opalany drewnem wymaga zamontowania oddzielnego przewodu kominowego (przeważnie o średnicy 125 mm), do którego będą odprowadzane spaliny. Warto też znaleźć miejsce nieopodal kabiny na składowanie drewna, w takiej ilości, aby wystarczyła ona na jedną lub dwie kąpiele.
Wydajny piec do sauny na drewno rozgrzewa się do bardzo wysokiej temperatury, osiągającej wartość znacznie wyższą niż w przypadku modeli elektrycznych. Sauna z tego typu urządzeniem powinna mieć wlot powietrza, który musi być umieszczony przy podłodze, jak najdalej od tego urządzenia grzewczego. W piecach do sauny na drewno materiał ten spala się w zamkniętym palenisku. Podgrzewane są wówczas kamienie, które znajdują się w pojemniku. Palenisko może mieć przeszklone drzwiczki, dzięki czemu w trakcie korzystania z sauny można zobaczyć palące się polana. Dobrej jakości piecyk do sauny na drewno może mieć otwór z paleniskiem.
Piec do sauny fińskiej i mokrej – elektryczny model oraz jego zalety
Nowoczesne piece do sauny na drewno mają dużą przewagę nad urządzeniami elektrycznymi z uwagi na to, że nie trzeba korzystać w nich z dodatkowego źródła zasilania energetycznego. Osoby niebędące przekonane jednak do tego rozwiązania mogą zdecydować się na alternatywę – piecyk elektryczny, również cieszący się popularnością i wyróżniający się szeregiem zalet. Ma on kompaktowe wymiary i jest znacznie tańszy w montażu od urządzeń grzewczych zasilanych drewnem. Piece elektryczne do sauny nie wymagają instalacji komina. Łatwiejsza jest też ich obsługa, a koszt eksploatacji – niewielki. Elektryczne piece do sauny są dostępne w wersji do zamontowania na podłodze lub ścianie.
Piece na zasilanie elektryczne ustawiane na podłodze mają większe pojemniki na kamienie. Mogą mieć one kształt kamiennej wieży z ażurową obudową pojemnika na tego typu elementy. Istnieje co najmniej kilka rodzajów elektrycznych pieców do saun. Wyróżnia się urządzenia:
- jednofunkcyjne,
- dwufunkcyjne,
- akumulacyjne.
Pierwsze z nich wyposażone są w elektryczne grzałki nagrzewające kamienie i powietrze w saunie. Rozgrzane kamienie w czasie kąpieli są zraszane wodą, co powoduje efekt tak zwanego uderzenia pary. Modele jednofunkcyjne są przeznaczone dla osób lubiących kąpiele zarówno suche, jak i mokre.
Dwufunkcyjny i akumulacyjny piecyk do sauny – czym się wyróżniają?
Osoby, które zdecydują się na piece do sauny dwufunkcyjne, powinny szukać produktów zwanych potocznie kombi. Mają one specjalne grzałki ogrzewające kamienie oraz generator pary z automatycznym lub ręcznym uzupełnianiem wody. Tego typu urządzenia są zazwyczaj przeznaczone dla osób preferujących saunę parową.
Na rynku dostępne są też piece do sauny akumulacyjne. Ich konstrukcja przypomina popularny termos. Zbiornik kamieni w tej konstrukcji jest objęty izolacją termiczną i wyposażony w funkcjonalną pokrywę — gdy jest ona zamknięta w trybie podtrzymania temperatury kamieni, tego typu piec pracuje z dużo niższą mocą (sięgającą wartości 300 W). Chcąc skorzystać z sauny, wystarczy otworzyć pokrywę i polać kamienie wodą. Z racji tego, że ich temperatura jest bardzo wysoka, można skutecznie odparować wodę w czasie korzystania z kabiny.
Piece akumulacyjne działają z pełną mocą zamontowanych w konstrukcji grzałek. Zaletą tego typu urządzeń jest gotowość do pracy w dowolnie wybranym momencie, bez konieczności wcześniejszego oprogramowania tego sprzętu. Modele te są idealne dla osób, które bardzo często korzystają z tego typu zabiegów, a jednocześnie nie chcą marnować czasu na wcześniejsze programowanie tego urządzenia.
Dlaczego warto wybrać piece elektryczne do sauny?
Elektryczne piece do sauny są nowoczesnym rozwiązaniem, które wyposażono w wiele dodatkowych, innowacyjnych funkcji. Mowa tutaj o różnych formach kąpieli – suchych i mokrych, parowych, a także możliwości wykonywania inhalacji solnych bądź zapachowych. Elektryczne piece do sauny mogą mieć specjalny pojemnik na wodę. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej i umieszczany w wewnątrz wybranego modelu.
W momencie włączenia grzałek element ten zaczyna podwyższać temperaturę wody, co umożliwia zwiększenie wilgotności w saunie. Warto pamiętać, że piec do sauny elektrycznej powinien być podłączany wyłącznie przez fachowców, czyli elektryków z uprawnieniami. Dzięki temu nie zachodzi ryzyko nieodpowiedniego montażu, niezgodnego z wymaganiami określonymi przez jego producenta. Osoby poszukujące wydajnego pieca do sauny powinny przeanalizować, jakie są parametry techniczne tego urządzenia.
Moc pieca do sauny
Piec elektryczny daje właścicielom kabiny szerokie pole do wyboru. Na rynkach dostępne są bowiem piece do sauny o różnej mocy – przedział ten przeważnie wynosi od 2 do 20 kW. Urządzenia generujące moc do 5 kW mają zasilanie jednofazowe, z kolei te większe wymagają trójfazowego przyłączenia elektrycznego. Wszystkie parametry techniczne w postaci zabezpieczeń przekrojów i przewodów elektrycznych, jak także sprawności energetycznej, znajdują się w dokumentacji technicznej danego pieca i są zawarte w instrukcji jego montażu.
Moc musi być dostosowana do kubatury sauny, czyli jej objętości. Standardowo przyjmuje się, że na każdy metr sześcienny kabiny potrzeba 1 kW mocy. Sauny o powierzchni 3 m3 mogą być ogrzewane przez piec o mocy od 6 do 10 kW. Dzięki temu rozwiązaniu, urządzenie to nie będzie pracowało z pełnym obciążeniem, co ma ogromne znaczenie dla jego dalszej wydajnej eksploatacji i trwałości poszczególnych podzespołów jego konstrukcji.
Piec do sauny należy dobierać też do preferencji kąpielowych. W przypadku wszystkich saun urządzenie powinno być nie tylko bezpieczne i trwałe, ale również niedrogie w eksploatacji. Warto inwestować w urządzenia, które posiadają szybki czas nagrzewania i nie zużywają zbyt dużo energii elektrycznej.
Czym powinny wyróżniać się dobrej jakości piece do sauny?
Piece do sauny powinny być wykonane z materiałów odpornych na korozję i przede wszystkim zostać wyposażone w obudowę zabezpieczoną przed ewentualnym uszkodzeniem skóry czy oparzeniem. Nienagrzewająca się obudowa podwyższa bezpieczeństwo korzystania z wnętrza sauny. Większość godnych polecenia modeli ma również dodatkowe osłony, które ograniczają ryzyko przypadkowego oparzenia w trakcie poruszania się po przestrzeni, znajdującej się w danej saunie.
Najlepsze piece do sauny powinny mieć także zabezpieczenie, które odłącza zasilanie w momencie przegrzania tych urządzeń. Tego typu sytuacja może pojawić się, gdy:
- użytkownik sauny nieodpowiednio ułoży kamienie lub przypadkowo przykryje piec ręcznikiem,
- przewody wentylacyjne są zatkane, nieszczelne bądź nie spełniają swojej podstawowej funkcji (np. przez niewłaściwy montaż).
Przeciętny piec elektryczny w saunie domowej zużywa około 3,9 kW energii elektrycznej wraz z uwzględnieniem jego pełnego czasu nagrzewania i kąpieli. Oznacza to, że osoby korzystające z tego pomieszczenia nie muszą martwić się o generowanie dużych kosztów, związanych z zużyciem energii elektrycznej.
Zakup pieca, skomponowanie samodzielnie wszystkich elementów i zbudowanie z nich sauny może stanowić nie lada wyzwanie, dlatego też warto to zadanie powierzyć doświadczonym specjalistom. W Sauny Premium projektujemy kabiny na wymiar i mamy za sobą setki udanych projektów.
FAQ:
- Czym cechują się piece na drewno?
Sauna z piecem na drewno nie wymaga dodatkowego źródła zasilania elektrycznego do działania. Jednak w przypadku tych urządzeń konieczne jest zamontowanie oddzielnego przewodu kominowego. Piec na drewno do sauny to tradycyjne i powszechne rozwiązanie, lecz warto wiedzieć, że obecnie mamy nowocześniejsze urządzenia – w tym elektryczne modele.
- Jaki piec do sauny wybrać – elektryczny czy na drewno?
Piece elektryczne dla większości stanowią lepszy wybór, ponieważ na tle drewnianych wyróżniają się łatwością w montażu i obsłudze, niskimi kosztami eksploatacji, a także są kompaktowe.
- Jaką moc powinien mieć piec do sauny elektryczny?
Moc urządzenia należy dobrać do objętości sauny. Według zaleceń na każdy metr sześcienny kabiny potrzeba 1 kW mocy.