Jaki piec do sauny?

Wielu wielbicieli saunowania zadaje sobie pytanie- jaki piec do sauny? Odpowiedź na to pytanie może nastręczać pewnych trudności osobom kompletującym elementy wyposażenia tego pomieszczenia. Dlatego też w tym zakresie warto skorzystać z porad zamieszczonych w poniższym artykule.

Dobrej jakości piec do sauny jest niezbędny, ponieważ ogrzewa on powietrze w tym pomieszczeniu, jak również kamienie, które po polaniu wody, generują parę. Tradycyjne sauny są wyposażone w piece, które opalane są drewnem. Osoby posiadające tego typu pomieszczenia, powinny mieć zamontowany, oddzielny przewód kominowy, przeważnie o średnicy 125 mm, do którego będą odprowadzane spaliny z pieca. Warto także znaleźć miejsce na składowanie drewna, nieopodal kabiny, w takiej ilości, aby wystarczyła ona na jedną lub dwie kąpiele. Wydajne piece do sauny na drewno rozgrzewają się do bardzo wysokiej temperatury, która osiąga wartość znacznie wyższą niż w przypadku montowanych w saunach urządzeń elektrycznych. Sauna z piecem na drewno powinna mieć wlot powietrza, który musi być umieszczony przy podłodze, jak najdalej od tego urządzenia grzewczego. W piecach do sauny na drewno, materiał ten spala się w zamkniętym palenisku. Podgrzewane są wówczas kamienie, które znajdują się w pojemniku. Palenisko może mieć przeszklone drzwiczki, dzięki czemu w trakcie korzystania z sauny, można zobaczyć palące się polana. Dobrej jakości piece do sauny na drewno mogą mieć otwór z paleniskiem.

Jaki piec do sauny? – jaki wybrać model i o jakiej mocy?

Nowoczesne piece do sauny na drewno mają dużą przewagę nad urządzeniami elektrycznymi, z uwagi na to, że nie trzeba korzystać w nich z dodatkowego źródła zasilania energetycznego. Osoby, które nie są przekonane do tego rozwiązania, mogą zdecydować się na elektryczny piec do sauny. Posiada on kompaktowe wymiary i jest znacznie łatwiejszy w obsłudze oraz tańszy w montażu od urządzeń grzewczych zasilanych drewnem. Piece elektryczne do sauny nie wymagają posiadania komina. Łatwiejsza jest także ich obsługa, a koszt eksploatacji – niewielki. Elektryczne piece do sauny są dostępne w wersji do zamontowania na podłodze lub ścianie. Piece elektryczne ustawiane na podłodze, posiadają większe pojemniki na kamienie. Mogą one mieć kształt kamiennej wieży z ażurową obudową pojemnika na tego typu elementy. Istnieje co najmniej kilka rodzajów elektrycznych pieców do saun. Wyróżnia się urządzenia jednofunkcyjne, dwufunkcyjne i akumulacyjne. Pierwsze z nich posiadają elektryczne grzałki, które nagrzewają kamienie i powietrze w saunie. Rozgrzane kamienie w czasie kąpieli są zraszane wodą, co powoduje efekt tak zwanego uderzenia pary. Piece do sauny jednofunkcyjne są przeznaczone dla osób preferujących saunę suchą bądź mokrą.

Jakie zalety mają piece do sauny dwufunkcyjne?

Osoby, które zdecydują się na piece do sauny dwufunkcyjne, powinny szukać produktów, zwanych potocznie kombi. Posiadają one grzałki ogrzewające kamienie, a także generator pary z automatycznym lub ręcznym uzupełnianiem wody. Piece dwufunkcyjne do sauny mają dodatkowe funkcje. Zazwyczaj są one przeznaczone dla osób preferujących saunę parową. Na rynku dostępne są także piece do sauny akumulacyjne. Ich konstrukcja przypomina popularny termos. Zbiornik kamieni został w tej konstrukcji objęty izolacją termiczną i wyposażony w funkcjonalną pokrywę- gdy jest ona zamknięta, w trybie podtrzymania temperatury kamieni, tego typu piec pracuje z dużo niższą mocą, sięgającą wartości 300 W. Osoba pragnąca skorzystać z sauny, może otworzyć pokrywę i polać kamienie wodą. Z racji tego, że temperatura ich jest bardzo wysoka, można skutecznie odparować wodę w czasie korzystania z sauny. Piece akumulacyjne działają z pełną mocą, zamontowanych w konstrukcji grzałek. Zaletą tego typu urządzeń jest gotowość do pracy w dowolnie wybranym momencie, bez konieczności wcześniejszego oprogramowania tego sprzętu. Piece do sauny akumulacyjne są przeznaczone dla osób, które bardzo często korzystają z tego typu zabiegów, a jednocześnie nie chcą marnować czasu na wcześniejsze programowanie tego urządzenia.

Dlaczego warto wybrać elektryczne piece do sauny?

Nowoczesnym rozwiązaniem są elektryczne piece do sauny, które wyposażono w wiele dodatkowych, innowacyjnych funkcji. Chodzi tutaj o różne formy kąpieli – saunę suchą i mokrą, parową, a także możliwość wykonywania inhalacji solnych bądź zapachowych. Elektryczne piece do sauny mogą posiadać specjalny pojemnik na wodę. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej i umieszczany jest wewnątrz wybranego modelu pieca elektrycznego do sauny. W momencie włączenia grzałek, element ten zaczyna podwyższać temperaturę wody, co umożliwia zwiększenie wilgotności w saunie. Warto pamiętać, że piec do sauny elektrycznej powinien być podłączany wyłącznie przez fachowców. Chodzi tutaj o elektryków posiadających uprawnienia. Dzięki temu nie zachodzi ryzyko nieodpowiedniego montażu tego urządzenia, niezgodnego z wymaganiami określonymi przez jego producenta. Osoby poszukujące wydajnego pieca do sauny, powinny przeanalizować, jakie są parametry techniczne tego urządzenia. Duże znaczenie ma moc pieca do sauny. Powinna być ona odpowiednio dobrana do metrażu tego pomieszczenia.

Moc pieca do sauny

Właściciele sauny mogą zdecydować się także na piece do sauny o mocy od 2 do 20 kW. Urządzenia generujące moc do 5 kW, posiadają zasilanie jednofazowe, z kolei te większe, wymagają trójfazowego przyłączenia elektrycznego. Wszystkie parametry techniczne w postaci zabezpieczeń przekrojów i przewodów elektrycznych, jak również sprawności energetycznej, znajdują się w dokumentacji technicznej danego pieca, a także są zawarte w instrukcji jego montażu. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrana moc pieca do sauny, powinna być dopasowana do kubatury tego pomieszczenia. Sauny o powierzchni 8 m3 mogą być ogrzewane przez piec o mocy od 6 do 10 kW. Dzięki temu rozwiązaniu, urządzenie to nie będzie pracowało z pełnym obciążeniem, co ma ogromne znaczenie dla jego dalszej wydajnej eksploatacji i trwałości poszczególnych podzespołów jego konstrukcji. Nowoczesny piec do sauny należy także dobierać do preferencji kąpielowych. W przypadku saun suchych i gorących lub też tych z niższą temperaturą, ale większym poziomem wilgotności powietrza, piec  do sauny powinien być nie tylko bezpieczny, trwały, ale również niedrogi w eksploatacji. Warto inwestować w urządzenia, które posiadają szybki czas nagrzewania i nie zużywają zbyt dużo energii elektrycznej.

Czym powinny wyróżniać się dobrej jakości piece do sauny?

Dobrej jakości piece do sauny powinny posiadać obudowę zabezpieczoną przed ewentualnym uszkodzeniem skóry czy oparzeniem, gdy przypadkowo dotknie się tych elementów konstrukcji. Nienagrzewająca się obudowa, podwyższa bezpieczeństwo korzystania z sauny wyposażonej w piece. Większość modeli tego typu urządzeń posiada także dodatkowe osłony, które ograniczają ryzyko przypadkowego oparzenia w trakcie poruszania się po przestrzeni, znajdującej się w danej saunie. Najlepsze piece do sauny powinny posiadać także zabezpieczenie, które odłącza zasilanie w momencie przegrzania tych urządzeń. Tego typu sytuacja może pojawić się, gdy właściciel lub użytkownik sauny, nieodpowiednio ułoży kamienie, przypadkowo przykryje piec ręcznikiem lub też, gdy przewody wentylacyjne są zatkane, nieszczelne lub też nie spełniają swojej podstawowej funkcji, z uwagi na ich nieodpowiedni montaż. Przeciętny piec elektryczny w saunie domowej zużywa około 3,9 kW energii elektrycznej wraz z uwzględnieniem jego pełnego czasu nagrzewania i kąpieli. Oznacza to, że osoby korzystające z tego pomieszczenia nie muszą martwić się o generowanie dużych kosztów, związanych z zużyciem energii elektrycznej, potrzebnej do zasilania takiego urządzenia, jak elektryczny piec do sauny.

W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów urządzeń grzewczych, przeznaczonych do saun. Można zdecydować się na piece opalane drewnem lub też elektryczne piece do sauny. Warto pamiętać o dobraniu odpowiedniej mocy tych urządzeń względem kubatury posiadanej sauny.

 

 

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp