Jakie drewno na saunę fińską ?

Saunowanie w krajach skandynawskich znane jest od wieków, w Polsce natomiast ten rodzaj prozdrowotnych zabiegów, zyskuje coraz szersze grono zwolenników, dlatego też coraz częściej pada z ich ust pytanie- jakie drewno na saunę fińską? Rodzaj budulca przeznaczonego do stworzenia sauny   ma ogromne znaczenie, dlatego warto poznać ofertę Gdańskich Składów Drzewnych.

Decyzja w kwestii budowy miejsca, jakim jest sauna fińska, we własnym domu, wiąże się również z doborem odpowiedniego drewna. To kwestia niezwykle istotna, choć przez wiele osób bagatelizowana. Drewno do sauny musi być odpowiedniego gatunku i właściwie obrobione. Powinno mieć małą gęstość i wolno się nagrzewać. Wysoka temperatura panująca w suchej saunie, w granicach 85 do 110 stopni Celsjusza, może spowodować, że użyte do jej budowy, nieodpowiednie drewno, spowoduje poparzenia u użytkowników. Właściwie dobrane, drewniane deski powinny wyróżniać się świetnymi właściwościami izolacyjnymi i gładkością.

Jakie drewno na saunę fińską?- idealne deski do budowy

Budowa miejsca, jakim jest sauna fińska wymaga doboru odpowiedniego gatunku drewna. Musi on spełniać określone wymagania. Decydując się na budowę sauny, warto pamiętać, że każda z jej części musi być zbudowana z właściwego rodzaju desek. Drewno z drzew iglastych, najlepiej takich jak świerk skandynawski czy cedr kanadyjski, ale również sosna bezsęczna, modrzew czy jodła kanadyjska, jest wykorzystywane zazwyczaj do tworzenia ścian w saunach fińskich. Deski z drzew iglastych, słabo nagrzewających się, będą doskonałe do wykonania z nich siedzisk, zagłówków i innych elementów przydomowych kąpielisk parowych. Warto pamiętać o tym, że deski, z których planowana jest budowa sauny, nie powinny zawierać sęków czy żywicy w dużych ilościach, gdyż może to spowodować uciekanie pary z sauny, na zewnątrz. Dobierając drewno na ściany sauny, należy pamiętać o jego aromacie. Sauna fińska to miejsce przede wszystkim relaksu, dlatego jego zapach ma ogromne znaczenie. Idealnie sprawdzi się w tej kwestii cedr kanadyjski, który jest drzewem, zarówno trwałym, odpornym na działanie czynników zewnętrznych i grzybów, jak również pięknie pachnącym.

Doskonałe drewno na ściany sauny fińskiej

Gdańskie Składy Drzewne zatrudniają specjalistów, którzy służą pomocą w doborze odpowiedniego drewna na budowę miejsca, jakim jest sauna fińska. Zgodnie z ich opinią na szczególną uwagę zasługują następujące gatunki drewna:

  • Świerk skandynawski – wyróżniający się wysoką jakością, doskonały gatunek drewna budowlanego, popularny w całej Europie. Drewno to ma mniej sęków, jest bardzo wytrzymałe i odporne na wysoką temperaturę. Jasno żółte zabarwienie, sprawia, że ten gatunek drewna nosi nazwę białego. Deski tego rodzaju mają małe przyrosty roczne i nie wydzielają żywicy pod wpływem wysokiej temperatury.
  • Cedr kanadyjski- to wyjątkowo lekkie drewno z drzewa iglastego. Charakteryzuje się brakiem sęków oraz kanałów żywicznych. To gatunek drewna niezwykle odporny na działanie czynników zewnętrznych. Doskonale sprawdzi się jako materiał do budowy takiego miejsca jak sauna fińska. To materiał wyjątkowo estetyczny, trwały i rewelacyjnie izolujący. Jego olejki eteryczne wykazują działanie ochronne przed rozwojem w strukturze tego materiału pleśni, grzybów czy insektów. Deski z cedru wyróżniają się barwą od beżowej do brązowej i wydzielają piękną woń po rozgrzaniu.
  • Jodła kanadyjska- to bardzo wytrzymałe deski, prawie pozbawione sęków i żywicy. Wyróżnia je jasny, żółto- piaskowy kolor. Ten cieszący się popularnością w Europie gatunek drewna, charakteryzuje się świetnych stosunkiem jakości do ceny. To materiał bardzo odporny na wysoką temperaturę, wilgoć i przegrzanie. Do tego działanie ciepła na deski z jodły kanadyjskiej, skutkuje emisją wyjątkowo pięknego zapachu, co sprawia, że pobyt w miejscu, jakim jest sauna fińska jest połączony z aromaterapią.

Deski do budowy sauny- drewniane elementy wyposażenia

Budowa miejsca takiego jak sauna fińska to również konieczność zadbania o drewniane elementy jej wyposażenia. Powinny być także wykonane z drewna najlepszej jakości o specjalnych właściwościach. Gdańskie Składy Drzewne polecają do tego rodzaju elementów konstrukcyjnych sauny, deski wykonane z następujące drewna:

  • Samba/Abachi- doskonałe deski na ławki, siedziska czy zagłówki, oparcia w saunach fińskich. Materiał ten wyróżnia się bardzo wolnym nagrzewaniem, co sprawia, że będzie bezpieczny w użyciu. Białe i jednorodne deski tego rodzaju, perfekcyjnie spełnią swoją rolę. W ofercie Gdańskich Składów Drzewnych można znaleźć tarcicę do elementów niestandardowych i gotowe deski 22×80 mm.
  • Świerk skandynawski – Gdańskie Składy Drzewne oferują kantówki wykonane z tego rodzaju drewna w wymiarach 45×70 mm;45×95 mm;45×120 mm. Kantówki te posiadają różne przekroje i są czterostronnie strugane.
  • Sosna pospolita- proponowana jest przez Gdańskie Składy Drzewne w postaci kantówek o różnych przekrojach, również czterostronnie struganych. Wymiary to 70×145 mm; 80×80 mm; 100×100 mm; 120×120 mm.

Decydując się na budowę miejsca, jakim jest sauna fińska, warto pamiętać o doborze odpowiedniego budulca. Tylko drewno wysokiej jakości, spełniające określone wymogi, da gwarancję długiego, komfortowego i bezpiecznego saunowania.

 

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp