Sauna fińska –fakty i mity

Sauny Premium - sauna fińska, infrared

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z saunowaniem, zastanawia się na pewno nad kwestią – sauna fińska – fakty i mity. Istnieje wiele treści przekazywanych opinii publicznej, zarówno prawdziwych, jak i fałszywych, dotyczących tych prozdrowotnych kąpieli parowych.

Moda na saunowanie, pochodząca ze Skandynawii, na stałe zawitała do Polski, zyskując coraz większe grono zwolenników. Ta wyjątkowa sauna fińska ma wiele zalet, które w pozytywny sposób wpływają na organizm. Przede wszystkim regularne kąpiele saunowe działają regeneracyjnie na całe ciało i poprawiają krążenie krwi. Polepszają także samopoczucie i pomagają się odprężyć oraz zniwelować efekty stresu. Wyszukując w sieci informacje, dotyczące kąpieli parowych, często można natknąć się na najpopularniejsze fakty i mity o saunowaniu. Wszelkie te opinie należy poddać weryfikacji.

Suna fińska – fakty i mity- co jest prawdą, a co fałszem?

Najczęściej poruszanym tematem, związanym z użytkowaniem łaźni parowej, jest kwestia podnoszenia odporności organizmu. W efekcie regularnego korzystania z sauny, ciało hartuje się–  jest to rezultat nagrzewania organizmu, a następnie jego schładzania. Saunowanie wpływa znacząco na oczyszczanie organizmu z toksyn, bakterii i mikroorganizmów, które mogą wywoływać choroby oraz infekcje. Należy jednak pamiętać, że w sytuacji, gdy organizm walczy już z przeziębieniem, pobyt w saunie może spowodować zaostrzenie objawów. Ponadto nie należy lekceważyć złego samopoczucia ani osłabienia – warto w takim przypadku zregenerować najpierw organizm i wrócić do saunowania w pełni sił, aby móc właściwie wykorzystać jego prozdrowotne właściwości. Należy także mieć na uwadze zasadę, że korzystanie z miejsca, jakim jest sauna fińska odbywa się bez ubrań. Stroje kąpielowe czy bielizna, pod wpływem wysokich temperatur, mogą uwalniać szkodliwe związki, a także powodować poparzenia skóry czy podrażnienia. Zdecydowanie lepszą i bezpieczniejszą opcją   jest okrycie ciała bawełnianym ręcznikiem, jeśli ktoś wstydzi się nagiego saunowania. Takie rozwiązanie pozwala komfortowo, higienicznie i bezpiecznie korzystać ze wszystkich cennych wartości, jakie daje sauna fińska.

Saunowanie – obalanie mitów

Wielokrotnie powielanym mitem jest przeświadczenie, że saunowanie odchudza. Pobyt w saunie fińskiej nie redukuje wielkości tkanki tłuszczowej. Owszem może zdarzyć się tak, że po kąpieli parowej nastąpi nieznaczny spadek wagi. Jest on spowodowany utratą nadmiaru wody z organizmu. Jedynie regularne kąpiele parowe, połączone ze zbilansowaną dietą i ćwiczeniami, mogą wspomóc proces pozbywania się zbędnych kilogramów i spowodować szybsze tempo przemiany materii. Powszechnie utarło się przekonanie, że alkohol i inne substancje energtyzujące, można wypocić w saunie. Jest to błędne rozumowanie. W przypadku słabego stanu organizmu, wchodzenie do miejsca, jakim jest sauna fińska w stanie po spożyciu alkoholu, tylko ten stan pogorszy. Może też doprowadzić do skrajnego odwodnienia i wycieńczenia. Kolejny mit, który należy obalić, dotyczy wygórowanej płatności za saunowanie. Przeświadczenie to związane jest z czasami, gdy lokalizacje saun znajdowały się jedynie w drogich kompleksach hotelowych ze strefą SPA. Obecnie istnieje większa dostępność kąpielisk saunowych, które mieszczą się m.in. w:

  • siłowniach,
  • klubach sportowych,
  • pływalniach krytych,
  • aquaparkach,
  • salonach SPA,
  • obiektach sportowych,
  • schroniskach górskich,
  • pensjonatach.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że w dzisiejszych czasach sauna fińska, to coraz częściej spotykane rozwiązanie w prywatnych domostwach. Jego budowa nie wymaga nie zbytniego obciążenia budżetu domowego, nie jest skomplikowana i czasochłonna.

Sauna fińska to znakomita opcja dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie i najbliższych, a także poprawić kondycję i usprawnić metabolizm. Warto poznać fakty i mity na temat tego rozwiązania, by móc się nim w pełni cieszyć.

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp