Osoby zainteresowane posiadaniem sauny, często zastanawiają się czym jest termodrewno? Poszukując informacji na temat tego materiału budowlanego, można natrafić także na inne określenia jak termowood lub thermoholz.

Termowood lub thermoholz to angielskie i niemieckie określenia drewna modyfikowanego termicznie. Ten surowiec powstał w latach 90 – tych XX wieku, kiedy Finowie rozpoczęli pracę nad termiczną modyfikacją drewna. W 2000 roku zespół fińskich przedsiębiorstw drzewnych założył stowarzyszenie International ThermoWood Association. Jego głównym celem było propagowanie, jak również certyfikowanie produktów drzewnych, które zostały poddane modyfikacji termicznej. Obecnie Stowarzyszenie to, jak i jego członkowie, mają prawo do wykorzystywania kilku nazw handlowych, w których określa się produkty drzewne poddane procesowi modyfikacji termicznej. Tak właśnie powstało określenie thermowood, thermoholz lub termodrewno. To materiał, który stanowi alternatywę egzotycznych gatunków drzewa, przeznaczanych do budowy sauny. Termodrewno może być stosowane nie tylko w takim pomieszczeniu, jak sauna fińska, ale także na basenie, w łazience, na tarasie i we wszystkich miejscach w ogrodzie lub na przydomowej posesji.

Czym jest termodrewno? Zalety tego materiału

Bez względu na nazewnictwo, jakie posiada termodrewno, warto wiedzieć, że w Polsce funkcjonują także inne określenia tego materiału. Może to być termojesion lub thermososna. Osoby planujące budowę sauny w ogrodzie lub też jej stworzenie w zaciszu swojego domu, powinny znać właściwości termodrewna. Chodzi tutaj o wyjątkowe cechy, które posiada ten surowiec, poddany procesowi modyfikacji termicznej. Produkty wykonane z termodrewna wyróżniają się bardzo charakterystycznym, intensywnym zapachem dymu. Termodrewno może posiadać efektowne kolory, od jasno brązowego do wenge, w zależności od temperatury, w jakiej było ono modyfikowane. Jest to materiał stabilny, który wyróżnia się mniejszą absorpcją wody. Obróbka cieplna tego materiału pozwala uzyskać produkt odporny na kurczenie, łódkowanie, pęcznienie, a także działanie grzybów i mikroorganizmów. Termodrewno nie gnije i nie butwieje. Jest ono także odporne na atak grzybów. Thermo drewno nie musi być impregnowane. Jego wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i intensywne działanie czynników pogodowych, czyni z niego wysokiej jakości materiał.

Coraz popularniejsze termodrewno jest wykorzystywane do budowy sauny w ogrodzie, jak również może być produktem wyłożonym na podłodze na patio, tarasie lub też balkonie. To materiał odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych.