
Spodziewające się potomstwa miłośniczki saunowania zastanawiają się, czy sauna w ciąży jest bezpieczna. Niektórzy lekarze mają liczne obawy dotyczące szkodliwego wpływu łaźni na organizm będący w trakcie ciąży. Czy rzeczywiście jest się czego bać? W tym artykule omawiamy, czy sauna w czasie ciąży jest bezpieczna i z jakich rodzajów kabin najlepiej wtedy korzystać.
Sauna a ciąża – prozdrowotne właściwości sauny
Sporo mówi się ostatnio o prozdrowotnych właściwościach korzystania z miejsca, jakim jest sauna fińska. Badania przeprowadzone przez specjalistów potwierdzają, że saunowanie wykonywane w trakcie ciąży może przynosić pozytywne efekty zdrowotne. Dowiedziono, że kobiety, które systematycznie zażywały kąpieli cieplnych (przynajmniej raz w tygodniu przez okres trwania ciąży), doświadczały sprawniejszego i krótszego porodu.
W jaki sposób regularne saunowanie ma dobroczynny wpływ na organizm kobiety w trakcie ciąży? Przede wszystkim jej ciało pozbywa się nagromadzonej w nim wody. Pomaga to w niwelowaniu opuchnięć jego różnych części. Sauna dla kobiet w ciąży jest także bardzo pomocna podczas zatrucia ciążowego, w trakcie którego dochodzi również do nadmiernej kumulacji wody, wzrostu ciśnienia krwi, czy też licznych obrzęków. Organizm po licznych kąpielach przystosowuje się do wysokich temperatur, serce zaczyna intensywniej pracować, pojawia się zwiększony przepływ krwi obwodowej, co imituje zachowanie organizmu w trakcie treningu. W efekcie następuje regulacja ciśnienia krwi i oczyszczenie ciała z toksyn.
Saunowanie w ciąży – korzyści potwierdzone naukowo
Badania przeprowadzone przez fińskich naukowców udowadniają, że korzystanie z łaźni przez kobiety w ciąży nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka. Przeanalizowano stan pacjentek, które saunowały w błogosławionym stanie raz w tygodniu. Nie odnotowano u nich żadnego niekorzystnego wpływu kąpieli na zdrowie matki czy płodu. Jak się okazuje, sauna fińska w czasie ciąży jest prozdrowotna, ponieważ poprawia krążenie krwi, dobrze wpływa na pracę serca i pomaga wydalić z organizmu zbędne substancje. Ponadto saunowanie pozwala ciału się zrelaksować, a także zniwelować stres. To też doskonała forma przygotowania organizmu do wzmożonego wysiłku, jakim jest poród.
Saunowanie w trakcie ciąży jest polecane przez wielu lekarzy ze względu na dobroczynne właściwości terapii cieplnych, możliwość odprężenia oraz przygotowania się do samego porodu. Liczne fińskie badania potwierdzają brak przeciwwskazań w przypadku kąpieli dla przyszłych mam – oczywiście o ile ciąża przebiega prawidłowo.
Wczesna ciąża a sauna
Wczesna ciąża to cudowny, a zarazem stresujący czas dla wielu mam. Choć saunowanie pomaga się zrelaksować i złagodzić stres, to sauna w pierwszych tygodniach ciąży nie jest zalecana z kilku powodów. Głównym z nich jest fakt, że wysoka temperatura ciała matki może prowadzić do przegrzania (hipertermii), co wiąże się ze zmniejszoną podażą tlenu. Hipertermia w pierwszym trymestrze może zwiększać ryzyko wad wrodzonych, takich jak wady cewy nerwowej, wady serca oraz rozszczep wargi i podniebienia. To sprawia, że pierwszy trymestr jest szczególnie wrażliwym okresem na wszelkie zmiany temperatury ciała matki.
Eksperci, w tym American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), odradzają używanie sauny na początku ciąży, kiedy rozwijają się najważniejsze organy płodu. Warto pamiętać, że pierwszy trymestr niesie za sobą największe ryzyko poronienia, a zbyt wysoka temperatura ciała w tym czasie ciąży niestety może się do tego przyczynić. W drugim i trzecim trymestrze większość kobiet może korzystać z dobrodziejstw terapii cieplnej. Jaka sauna w ciąży będzie wówczas bezpieczna? Odpowiedź na to pytanie zdradzamy niżej!
Sauna parowa w ciąży – czy przyszłe mamy mogą z niej korzystać?
Sauna parowa to rodzaj łaźni, w której temperatura powietrza jest stosunkowo niska – wynosi około 45 do 55°C. Jego wilgotność może natomiast dojść do wartości 100%. Ze względu na tak niską temperaturę, uznaje się, że sauny parowe są względnie bezpiecznym wyborem. Podczas korzystania z nich nie powinno dojść bowiem do przegrzania ciała.
Jeżeli przebieg ciąży jest zatem prawidłowy, a kobieta ma już doświadczenie z saunowaniem i lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, to może ona zdecydować się na bardzo krótkie, kontrolowane sesje w saunie parowej. Niżej zdradzamy główne zalecenia dotyczące korzystania z sauny parowej w tym czasie.
- Ograniczenie czasu – sesje w saunie powinny być krótkie, najlepiej 5-10 minut.
- Unikanie wysokich temperatur – temperatura łaźni parowych nie powinna przekraczać 37,8°C, aby uniknąć przegrzania.
- Nawodnienie – należy pić dużo wody przed i po korzystaniu z sauny, by zapobiec odwodnieniu.
- Konsultacja z lekarzem – każda kobieta powinna skonsultować się z lekarzem przed korzystaniem z sauny, ponieważ indywidualne zdrowie i przebieg ciąży mogą wymagać specjalnych środków ostrożności.
Czy sauna sucha w ciąży będzie równie dobrym wyborem?
W przypadku sauny fińskiej, zwanej suchą, wilgotność powietrza jest niska, a temperatura ekstremalnie wysoka – może osiągnąć nawet 120°C. W związku z tym występuje bardzo duże ryzyko przegrzania organizmu, co w ciąży jest stanem niepożądanym. Zbyt wysoka temperatura ciała może także prowadzić do odwodnienia, zawrotów głowy, spadku ciśnienia krwi oraz zwiększenia ryzyka omdlenia, co również może być niebezpieczne dla przyszłej mamy.
Amerykańskie Towarzystwo Położników i Ginekologów (ACOG) odradza korzystanie z łaźni wysokotemperaturowych. Sauna fińska w ciąży zatem nie jest najbezpieczniejszym i najlepszym wyborem, jednak jeżeli kobieta pod opieką lekarza zdecyduje się na sesje w niej, powinna pamiętać o:
- ograniczeniu czasu przebywania w kabinie – nie więcej niż 5-10 minut;
- unikaniu wysokich temperatur – najlepiej poniżej 70°C;
- monitorowania swojego samopoczucia – w razie zawrotów głowy, mdłości lub nadmiernego pocenia, należy natychmiast opuścić saunę;
- zachowaniu odpowiedniego nawodnienia – należy pić duże ilości wody przed i po korzystaniu z sauny.
Sauna infrared a ciąża
Sauny infrared (podczerwone) stają się coraz popularniejsze, jednak ich używanie podczas ciąży budzi kontrowersje. Temperatura w tej saunie może osiągnąć około 60°C, a wilgotność powietrza wynosi około 10-20%. Ze względu na jej specyfikę działania, gdzie ciało nagrzewane jest bezpośrednio poprzez promieniowanie podczerwone, a nie przez gorące powietrze, można by uznać je za mniej obciążające dla organizmu. Jednak w jej przypadku głównym problemem może być promieniowanie podczerwone i brak konkretnych badań na temat wpływu emitowanych fal na zdrowie dziecka.
Warto wiedzieć, że mimo tej kwestii sauna na podczerwień w ciąży jest zwykle lepszym wyborem niż sauna fińska. Przy kontrolowanym korzystaniu z niej, nie powinny one mieć większego znaczenia dla rozwoju płodu. Należy pamiętać, by sesje wynosiły od 5 do 10 minut, a temperatura nie przekraczała 40°C. Ważna jest również konsultacja z lekarzem prowadzącym, który oceni, czy stan przyszłej mamy pozwala na ekspozycję na wysokie temperatury.
FAQ:
- Jakie korzyści oferuje mamom sauna w trakcie ciąży?
Przyszła mama może doświadczyć wielu korzyści zdrowotnych, jeśli zdecyduje się na saunowanie. Pozbędzie się zastojów limfatycznych, zrelaksuje się, a jej poród może okazać się znacznie sprawniejszy i krótszy. Sauna w trakcie ciąży jest zazwyczaj bezpieczna, ale zawsze należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.
- Czy sauna w pierwszych dniach ciąży jest bezpieczna?
Sauna w pierwszym trymestrze ciąży nie jest uznawana za bezpieczną. W tym okresie zaczynają się kształtować ważne organy dziecka. Przegrzanie organizmu może doprowadzić zatem do nieprawidłowego rozwoju płodu, a nawet poronienia czy krwawienia z dróg rodnych. Lepiej zatem powstrzymać się od saunowania w tym czasie.
- Ciąża a sauna na podczerwień – czy jest ona dobrym wyborem?
Sauna na podczerwień nie oferuje ekstremalnych temperatur i działa poprzez wnikanie promieni podczerwonych wgłąb ciała, ogrzewając je od wewnątrz. Z tego powodu, jeśli lekarz nie widzi żadnych przeciwwskazań, kobieta może korzystać z sauny infrared w ciąży – oczywiście w kontrolowanych warunkach.