Kultura saunowania

Wiele osób zastanawia się, czym jest kultura saunowania. Ten wspaniały sposób spędzania wolnego czasu, jak również pomysł na relaks, wymaga przestrzegania kilku bardzo ważnych zasad. Dzięki nim przebywanie w saunie będzie wiązało się wyłącznie z przyjemnymi doznaniami.

Bardzo popularnym sposobem spędzania wolnego czasu jest obecnie saunowanie. Warto uświadomić sobie, że poprawne korzystanie z sauny wymaga przestrzegania kilku bardzo istotnych zasad. Należy pamiętać, że pobyt w saunie wiąże się z poświęceniem na tę czynność przynajmniej półtorej do dwóch godzin. Po każdym seansie odbytym, zarówno w takim miejscu, jak sauna fińska, jak i tradycyjna, należy przeznaczyć taką samą ilość czasu na relaks. Oznacza to, że pobyt w saunie trwający 60 minut, musi wiązać się również z godzinnym odpoczynkiem odbywającym się poza tym pomieszczeniem. Pod żadnym pozorem nie należy skracać czasu odpoczynku, aby nie doprowadzić organizmu do tak zwanego szoku termicznego, kiedy będzie ono w stanie przegrzania. Osoby, które dobrowolnie rezygnują z relaksu po pobycie w takim pomieszczeniu, jak sauna fińska, mogą odczuwać zawroty głowy, duszności, a nawet stracić przytomność.

Kultura saunowania – jak przygotować się do zabiegu?

Coraz więcej Polaków ma świadomość tego, czym jest kultura saunowania. Chodzi tutaj przede wszystkim o przestrzeganie zasad savoir vivre, jakie obowiązują w tym pomieszczeniu. Sauna fińska to miejsce, do którego należy wchodzić nago. Nie każda osoba jest jednak w stanie przekroczyć granicę swojej intymności. Dlatego doskonałym sposobem na okrycie ciała są ręczniki lub prześcieradła. Należy posiadać także zapasowe 2 ręczniki, jeden przeznaczony do wycierania potu z ciała, a drugi do położenia na ławeczce, aby uniknąć bakterii i innych chorobotwórczych mikroorganizmów, bytujących na tych miejscach, znajdujących się w pomieszczeniu, jakim jest sauna fińska. Niestety wiele osób korzysta z zabiegu w saunie, ubierając się w stroje kąpielowe. Warto pamiętać, że nie jest to dobre rozwiązanie. Materiał, z którego wykonany jest strój kąpielowy, może ulec zniszczeniu w wysokiej temperaturze. Ponadto ramiączka stanika, jak również metalowe sprzączki pod wpływem wydzielającego się potu, mogą spowodować różnego typu reakcje alergiczne. Syntetyczne stroje kąpielowe, noszone w trakcie takiej czynności, jak saunowanie, mogą spowodować także bolesne odparzenia skóry, szczególnie w jej naturalnych załamaniach i fałdach.

Konieczne zabiegi przed wejściem do sauny

Przed udaniem się do takiego pomieszczenia, jak sauna fińska, należy zadbać o prawidłowe oczyszczenie swojego ciała. Pod żadnym pozorem nie należy aplikować na skórę olejków, balsamów, kremów czy jakichkolwiek preparatów kosmetycznych. Korzystanie z sauny wymaga także zrezygnowania z używania antyperspirantów, blokerów potu czy też perfum. Wszystkie wyżej wymienione kosmetyki mogą powodować bardzo poważne reakcje uczuleniowe, które będą wymagały natychmiastowej interwencji lekarza specjalisty z zakresu dermatologii. Osoby zdecydowane na saunowanie, powinny dokładnie obmyć także swoją twarz. Niedopuszczalne jest wchodzenie do takiego pomieszczenia jak sauna fińska w makijażu. Przed udaniem się na zabieg saunowania, należy zdjąć także noszoną biżuterię, w tym również obrączki ślubne czy kolczyki, bez względu na rodzaj noszonej biżuterii. Należy pamiętać, że pod wpływem wysokiej temperaturze i dużej wilgotności powietrza, może ona zmienić swój dotychczasowy kolor, jak również spowodować różnego typu reakcje uczuleniowe.

 

Przestrzeganie zasad związanych z pobytem w takim miejscu, jak sauna fińska lub tradycyjna, pozwala w pełni zrelaksować się i skorzystać z dobrodziejstw tego zabiegu. Należy pamiętać o tym, aby pobyt w saunie był poprzedzony dokładnym oczyszczeniem ciała i zdjęciem biżuterii.

Udostępnij wpis w social media:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp